Стаж для пенсії: як довести те, що не записано в трудовій книжці

Основним джерелом підтвердження трудового стажу поки є трудова книжка. Однак, якщо в ній немає всіх записів, то підтвердити стаж можна й іншими способами.

Стаж для пенсії: як довести те, що не записано в трудовій книжці - today.ua

Трудовий стаж - один із основних критеріїв для отримання пенсії. Якщо його не вистачає, то людина не зможе вчасно вийти на заслужений відпочинок. Звичайно, в ідеалі весь трудовий шлях людини має бути зафіксований в її трудовій книжці. Але на практиці не завжди виходить так. Іноді доводиться доводити, що реальний стаж роботи вище, ніж записано в трудовій. Крім того, у трудовій книжці трапляються помилки і неточності, адже людський фактор ніхто не скасовував.

Проте, до 1 січня 2004 року саме трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж. А з 2004 року стаж підтверджується даними персоніфікованого обліку, що містяться у Пенсійному фонді.

Як можна підтвердити відсутній трудовий стаж

Якщо в трудовій книжці немає відповідного запису, а ви точно знаєте, що в цей період працювали, і з вашої зарплати відраховувались податки та соціальні внески, то підтвердити це можна на підставі документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також довідками з архівів.

Якщо з якоїсь причини відсутні письмові свідчення вашої роботи, то закон дозволяє підтвердити факт роботи за допомогою показань свідків.

Стаж для пенсії: як довести те, що не записано в трудовій книжці

Які документи можуть підтвердити трудовий стаж:

  • довідка, видана підприємством, на якому ви працювали;
  • виписки з наказів про прийом на роботу;
  • особові рахунки та зарплатні відомості;
  • посвідчення і характеристики з місця роботи;
  • укладені трудові договори з відмітками про те, що вони виконані;
  • інші документи, в яких можуть міститися відомості про вашу роботу;
  • профспілкові членські квитки (але при цьому до стажу враховуються лише ті періоди, за які стоять позначки про сплату членських внесків).

Як підтвердити трудовий стаж показаннями свідків

Якщо не знаходиться будь-яких підтверджуючих документів про те, що ви в якийсь період працювали на підприємстві, можна підтвердити це показаннями двох або більше свідків, які працювали в один час із вами на тому ж підприємстві, і можуть вас пам'ятати.

Приватному підприємцю можна підтвердити стаж таким чином:

  • Якщо ви вели бізнес до 1 травня 1993 року, то його можна підтвердити довідкою з Пенсійного фонду про те, що ви платили страхові внески.
  • Приватне підприємництво з 1 липня 2000 року підтверджується довідкою з відділу персоніфікованого обліку, виданої на основі бази даних реєстру застрахованих осіб.
  • Підприємницьку діяльність, яка велася з 1 січня 2004 року, можна підтвердити на підставі довідки з бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку.

Нагадаємо, пенсіонерів, які є колишніми державними службовцями, можуть перевести на звичайну пенсію на загальних підставах. У ПФ роз'яснили, в яких випадках це може статися.

ДЖЕРЕЛОfinance.ua