В Україні прогнозують тотальне зростання вартості продуктів. Ціни на продукти зростуть в усіх сегментах продовольчих товарів. Серед причин зростання вартості продовольства – як спільні чинники, так і специфічні для кожної галузі.
Що стане дорожчим вже цієї осені
Хліб
Ціни на хліб напряму залежать від вартості енергоресурсів та вартості борошна. Енергоресурси подорожчали ще влітку. А борошно активно дорожчає вже зараз. Попри те, що в Україні зібрано непоганий врожай зернових, якісного зерна, що використовується у хлібопекарській галузі, цьогоріч небагато.
"Борошно вже на 5-7 відсотків зросло в ціні. Цього року аграрії використовували менше добрив та захисту від пошкодження шкідниками. Коли засівали озиму пшеницю – ціни на добрива різко зросли і, відповідно, аграрії не мали фінансового запасу. Хліб найближчим часом зросте в ціні, вже пішла конкуренція за якісне борошно. Далі вона посилюватиметься", – пояснив радник директора з агропромислового комплексу львівського оптового ринку сільськогосподарської продукції "Шувар" Іван Стефанишин.
Популярні зараз
У 2025 році у всіх українських школярів буде безкоштовне харчування
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
М'ясо і птиця
Ціни на всі види м'ясної продукції вже почали зростати. Зокрема, причиною зростання став певний дефіцит м'ясних продуктів на ринку. Так, у галузі свинарства відбулося значне скорочення поголів'я, а в птахівництві відчутно зросла собівартість виробництва через подорожчання енергоносіїв.
"Вартість м'яса однозначно зростатиме, ціна на свинину та птицю вже зросла на 10 відсотків. Свинина – через брак ресурсу. Україна втратила селекційно-племінну роботу, знищено 16 породних ліній у свинарстві та вирощуванні великої рогатої худоби, відчутно повну залежність від імпорту", – каже Іван Стефанишин.
Молочні продукти
Молочні продукти зростатимуть в ціні в основному через підвищення вартості енергоресурсів та сировини. Цьогоріч в Україні значно скоротилося молочне поголів'я, що призвело до дефіциту сирого молока.
Цукор
В Україні вже розпочався новий сезон цукроваріння. Поки що аграрії збирають непоганий врожай солодких коренів, і цукру в Україні мають виробити вдосталь. Але тут втрутиться ситуація на світовому ринку.
"Проблема з цукром виникне через світову проблему дефіциту цукру та проблеми Індії. Фактично врожай у нас хороший, площі збільшені, а ціна зростатиме через залежність від світових цін і того ж зростання експорту", – пояснив експерт.
Деякі продукти поки що не дорожчатимуть
Принаймні, на них зберігатиметься невисока ціна ще деякий час. Зокрема, йдеться про продукти овочевої групи. Цьогоріч в Україні збирають непоганий врожай овочів. А отже, найближчим часом вони мають зоставатися недорогими.
"Особливо баклажан, зараз він коштує 20 гривень за кілограм, а торік у цей час було 59 гривень. Морква та цибуля вдвічі впали порівняно з торішніми. Морква була 16 гривень за кілограм – цього року 7-8, цибуля була 23 гривень – стала 12", - прогнозує Стефанишин.
При цьому ціни на овочі все ж таки вже стали трохи зростати. Однак це незначне зростання чи навіть просто ситуативні коливання ринкової ціни. Тому до перших заморозків серйозного подорожчання овочів не повинно бути, каже експерт.
Нагадаємо, тим часом ціни на цибулю вже почали зростати всупереч пронозам експертів.