Українцям розсилають рахунки за електроенергію з передоплатою: що це означає, і чи можна не платити аванс

Автор: Марченко Любов

Останнім часом українцям почали розсилати рахунки за електроенергію з передоплатою. Окрім вартості електроенергії, яку вже витратив клієнт, йому пропонують зробити авансовий платіж на наступний місяць. Нічого незаконного в такому рахунку за електроенергію немає. Проте оплачувати його повністю клієнти не мусять.

Українцям розсилають рахунки за електроенергію з передоплатою: що це означає, і чи можна не платити аванс - today.ua

Що за авансові платежі з'явились у рахунках за електроенергію, і як чинити в цьому випадку клієнтам, роз'яснив адвокат.

Енергокомпанії зараз переживають не найкращий свій період. У тому числі - через велику заборгованість клієнтів "за світло". Дехто з українців, користуючись тим, що під час війни заборонено позбавляти населення комунальних послуг, взагалі перестав платити за комуналку. Щоправда, багато хто не платить з об'єктивних причин – через те, що платити немає чим. Таким чином, лише компанії YASNО, яка обслуговує столичний та деякі інші регіони, станом на 1 травня 2023 року споживачі заборгували 1,7 млрд гривень.

При цьому компанії знайшли своєрідний вихід із ситуації. Вони почали розсилати клієнтам рахунки за електроенергію з передоплатою, а заразом надсилають і листи із зазначенням авансового платежу.

Популярні зараз

Шмигаль зробив заяву щодо подальшого фінансування пенсій та соцвиплат в Україні

В Україні починається масовий перерахунок субсидій: що зміниться

В Україні пропонують починати шкільну освіту з 3-5 років

У квітні на виплату пенсій виділено меншу суму коштів, ніж у березні: названо причину скорочення фінансування

Орієнтовну вартість цієї "енергії майбутнього" визначають, виходячи із середньомісячного обсягу споживання того чи іншого клієнта. Природно, ця "взята зі стелі" цифра може не збігтися з реальною. Тоді наступного місяця клієнту зроблять перерахунок з урахуванням реального обсягу споживання.

"Ви маєте заборгованість за спожиту електроенергію за особовим рахунком номер… у розмірі 866,75 грн. з урахуванням очікуваного споживання на липень. Сплатіть рахунок протягом трьох днів", - поділилася змістом такого листа одна із клієнток YASNО.

Українцям розсилають рахунки за електроенергію з передоплатою: що це означає, і чи можна не платити аванс

Причому, як очевидно з листа, компанія не просить внести передоплату, а звертається до клієнта у наказовому способі - "сплатіть".

Чи законні такі вимоги з боку енергокомпаній?

У принципі, нічого незаконного в таких проханнях енергетиків (так-так, саме проханнях, а не вимогах) немає, кажуть юристи. Компанія має право попросити клієнта внести авансовий платіж за електрику. Але при цьому клієнт має право відмовити компанії в передоплаті її послуг і заплатити лише за той обсяг енергії, який він уже витратив.

"Тобто споживач повинен платити виключно за спожиту електроенергію, відповідно, борг виникає виключно за спожиту та неоплачену електроенергію. При цьому споживач електроенергії може внести передоплату за електроенергію (фактично — оплату вперед), проте це не вважатиметься боргом", — каже адвокат юридичної фірми "Ілляшев та Партнери" Дмитро Лазебний.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

А записувати плату за майбутнє споживання клієнту в борг не лише неетично, а й незаконно, каже юрист. Та очевидно енергокомпанії йдуть на такий крок у розрахунку на те, що клієнти не розбиратимуться, звідки взявся такий борг, і заплатять відразу запропоновану суму. Втім, за сьогоднішнього тотального зубожіння українців навряд чи таких клієнтів буде багато.

Нагадаємо, тариф на електроенергію для побутових споживачів підвищили із червня. Однак він усе ж залишається набагато нижчим від ринкового. Тому його ще мають підвищити, принаймні, вдвічі.