В Україні масово скорочуватимуть юристів: в Раді пояснили причину

Автор: Марченко Любов

Вже незабаром в Україні може початися масове скорочення юристів. Для вирішення правових питань, що виникають у громадян, не знадобиться така кількість спеціалістів, як зараз є в юридичній галузі. Більшість із них може бути з легкістю замінена штучним інтелектом. Проте повної влади у правових питаннях ШІ не матиме.

В Україні масово скорочуватимуть юристів: в Раді пояснили причину - today.ua

Такими міркуваннями поділився у своєму Telegram-каналі перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк.

Юридична сфера – одна з найперших, в якій активно почали застосовувати штучний інтелект. Адже робота з великим обсягом нормативних документів, які, до того ж, ледь не щодня зазнають змін, потребує від сучасних юристів вже навіть не енциклопедичних, а всеосяжних знань. І тут якнайбільше може стати в пригоді ШІ.

Йому не треба "напружувати пам'ять", аби пригадати якусь поправку до закону. Він досконало знає всі закони, і може видобути із надр своєї пам'яті аналогічні випадки та прецеденти судових рішень. Отже в цьому ChatGPT (найпопулярніший нині різновид штучного інтелекту) може бути незамінним.

Популярні зараз

ТЦК отримають додаткові права для впливу на ухилянтів від мобілізації: штрафи, блокування рахунків, стягнення майна

Рустем Умєров зник із публічного простору: що кажуть з цього приводу у Міноборони

Спікер Зеленського розповів, який документ влітку передадуть Путіну

Міноборони уточнило перелік діагнозів, з якими не беруть на фронт

Відтак із початком його активного використання в юридичних компаніях відпаде необхідність в утриманні великого штату спеціалістів низової ланки, які були зайняті роботою з документами, пошуком аналогів та проведенням досліджень. З усією цією робою з легкістю впорається ChatGPT.

В Україні масово скорочуватимуть юристів: в Раді пояснили причину

"Зараз це робить величезна кількість паралегалів, а так зможе ChatGPT.  Тому ШІ може змінити структуру юридичних фірм, дозволяючи меншим, спеціалізованим організаціям обробляти великі справи без потреби у великій кількості юристів… Десь ШІ може зменшити взагалі потребу в юристах, точно зробить юридичні послуги дешевшими і більш доступними", - пише Ярослав Железняк.

До того ж, пересічні громадяни, які в сучасному житті неодноразово потребують юридичної консультації, зможуть напряму звертатися до ChatGPT за порадами.

"Люди, які звертаються до юристів, шукають рішення своїх проблем, і якщо ШІ може надати ці рішення, то люди будуть використовувати ШІ. Для простих кейсів так точно", - вважає нардеп.

Усе це призведе до вивільнення великої кількості "живих" юристів та заміни їх штучним інтелектом.

Водночас, повну владу ШІ у вирішенні правових питань, очевидно, не даватимуть. Він, залишатиметься на допоміжних ролях. Якщо хтось уже бачив його в ролі вершителя правосуддя, то це передчасно.

Людей остаточно переконав у цьому випадок, який нещодавно стався з нью-йоркським адвокатом Стівеном Шварцом. Адвокат активно "юзав" ChatGPT у підготовці до чергового судового засідання. Юрист доручив ШІ пошук  аналогічних справ та судових рішень.

"Він занадто поклався на штучний інтелект: бот створив заяву, наповнену вигаданими справами, вироками та цитатами. Шварц відправив документи до суду після того, як бот запевнив його, що "справи, які я надав, є реальними і можуть бути знайдені в авторитетних юридичних базах даних", що було неправдою. Коротше замість реального прецеденту- ШІ їх вигадав)))", - розповідає Железняк.

Вже в суді з'ясувалося, що ШІ просто збрехав, вигадавши факти. Тоді й постало більш глобальне питання: наскільки можна покладатись на ChatGPT в юридичній практиці.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Отже, користуватися ним юристи, звісно, будуть. Але повністю їх він не замінить, хоча він дедалі більше наслідує людей. У тому числі, і в умінні прибріхувати.

Нагадаємо, названі спеціалісти, яких ChatGPT зможе замінити першими.