Українці стали частіше купувати житло в кредит. Зокрема, йдеться про пільгові іпотеки в рамках програми "єОселя". Починаючи з травня, кількість іпотек збільшилася.
За даними НБУ, українські банки видали в останній місяць весни 232 іпотечні кредити на загальну суму 322,5 мільйона гривень. У порівнянні з квітнем, цей показник у шість разів вищий. Найбільший попит серед тих, хто бере іпотеки, має нерухомість на вторинному ринку.
У НБУ це пов'язують із здобуттям популярності державної програми "єОселя". Нагадаємо, що ця програма запрацювала в Україні в жовтні 2022 року для обмеженої кількості громадян - медиків, військових, силовиків, вчителів та науковців. З 1 серпня уряд розширює програму – скористатися нею можуть ще ветерани війни та ті громадяни, які не мають власного житла.
У травні середньозважена ефективна відсоткова ставка за іпотечними кредитами склала 8,05% проти 14,6% у квітні.
Популярні зараз
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Згідно зі статистикою, найбільшу кількість іпотечних кредитів у травні банки видали в Києві та області. Українці оформили 103 договори на суму 164,4 млн. гривень (частка в 51% від загальної кількості). На другому місці за кількістю угод – Волинська область, на третьому – Вінницька область.
Головна перевага "єОселя" полягає у можливості придбати житло в іпотеку під 3% та 7%, тоді як звичайні кредити на житло банки видають під 15-25%.
Взяти пільгову іпотеку зі ставкою 3% можуть українці:
- старше 18 років та молодше 70 років на дату погашення;
- які належать до однієї з пільгових категорій: йдеться про кадрових військових, правоохоронців, педагогів, медиків, працівників освіти та вчених (докладніше тут і тут) та членів їх сімей;
- які не володіють житлом, або мають житло менше ніж 52,5 м² + 21 м² на кожного члена сім'ї додатково; або володіють житлом, розташованим у районі бойових дій або на тимчасово окупованій території;
- які не беруть участь в інших чинних державних програмах із забезпечення житлом;
- які є платоспроможними;
- які не фігурують у списках санкцій.
Раніше повідомлялося, що в Україні зросли ціни на квартири в новобудовах.